Українська мова (3 клас)

         ТЕМА. Власні і загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.

 Мета:

Ключові компетентності:

  Вміння вчитися:

  навчально-організаційні вміння і навички:

- дотримується режиму розумової праці під час виконання навчальних завдань; організовувати свою працю для досягнення результату;

 загально мовленнєві вміння і навички:

- виділяє під час читання і слухання важливі за змістом слова; нове, незрозуміле;

    ІКТ- компетентності

знаходить у тексті конкретні відомості; працювати з різними джерелами інформації ;

загальнокультурна:

- дотримується правил поведінки на уроці;

здоров’язбережувальна:

- розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою;

соціальна:

     почуватися частинкою класу, жити з ним спільним життям, співпрацювати в команді.

Предметні компетентності: Сформувати в учнів знання про власні і загальні іменники, розвивати уміння писати власні іменники з великої букви, закріпити уміння розрізняти назви істот та назви неістот, удосконалювати орфографічні навички, сприяти патріотичному вихованню.

Обладнання. Презентація, роздатковий матеріал, картинка Снігової Королеви, музична фізкультхвилинка, мікрофон, картки з завданнями, конверти.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

 

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

- Доброго дня, діти. Я рада бачити вас сьогодні на уроці такими усміхненими та здоровими. 

Діти, до нас на урок  завітала Снігова Королева і принесла в конвертах різні  завдання. Та, щоб їх виконати, ми повинні бути уважними, зосередженими та творчими. Бо вона нас заморозить.

Я пропоную перед початком уроку, для того, щоб виконати всі завдання Снігової Королеви ,  провести вправу  «Самоналаштування»

- Я зможу сьогодні добре попрацювати

- Я особистість творча

- Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці…

 

- Молодці. А тепер відкрийте зошити, запишіть:

                                   31 січня

                               Класна робота  

        

1 завдання «Розминка»

1.Каліграфічна хвилинка

Урок продовжимо ми без зупинки

з каліграфічної хвилинки.

зз Зз зи ма сн іг ів

2. Робота з деформованим реченням

а з и м   -   р і в ч а н и ц я   л а в к р и   к и м п у х   г о м с н і   л ю з е м .

- Складіть і запишіть деформоване речення із цих букв.( Зима-чарівниці вкрила пухким снігом землю) (слайд 2)

-  Визначте головні слова в реченні, підкресліть їх  (Зима-чарівниця вкрила)

3.  Звуко-буквений аналіз  слів (диференційовано)(самоперевірка (слайд 3 – 4 - 5):

Група «Сніговики» – сніг [с н' і гᵡ] 

гол. [ і ] 

приг. [с н' гᵡ]  

Група «Сніжинки» – зима [з иᵉ м а]

гол.  [иᵉ а]

приг.  [з м ]

Група «Снігурики» - завія (зав'ійа)

гол.  [а і а]

приг.  [з в' й ]

 

II. Повторення раніше вивченого

2 завдання «Зимові запитання»

-  До якої частини мови відносяться слова зима, сніг, завія?

-  Які слова називаються іменниками?

-  Які іменники відповідають на питання хто? що?

3 завдання. Гра "Холодні слова" Робота в групах.  ( з теми "Зима")

«Сніжинки». Записати 5 слів, що є назвами істот.

( Морозенко, Дід Мороз, Снігурочка, снігур, шишкар)

«Сніговики». Записати 5 слів, що є назвами неістот.

( Віхола, лід, іній, ковзани, сніжинка).

«Снігурики». Записати речення про зиму з 5 слів.

 

4 завдання. Гра "Істота - неістота" (оплесками)

 Сніг, Маринка, горобець, санчата, ожеледиця, дід, лід, сорока, метелиця, зайчик.

 

ІІІ. Повідомлення теми. Очікування.

- Діти, сьогодні ми разом зі  Сніговою Королевою  ознайомимось з  новими мовознавчими термінами: „власні іменники", „загальні іменники" та написанням великої букви у власних іменниках.

- У вас на партах лежать сніжинки. Ми будемо виконувати завдання і за кожне правильно виконане завдання чіпляти сніжинку біля Снігової Королеви.

 

 ІV. Вивчення нового матеріалу.

5 завдання «Правило»

    Загальні іменники - це назви, що даються багатьом предметам. Загальні іменники пишуться з малої букви. Наприклад: місто, село, театр.

    Прізвища, імена, по батькові людей, клички тварин, назви країн, міст, сіл, вулиць, річок, гір, морів - це власні іменники. Власні іменники пишуться з великої букви. Наприклад: Шевченко, Київ, Дніпро, Карпати.

 

Гра "Шепотушечки".

Загадка.

Як маленьке немовля у світ цей двері відчиня,

То дарують йому слово,  слово це його... (Ім'я)

                                                         Леся Українка

Прошепчіть на вушко один одному своє прізвище, ім'я, по батькові.

А тепер запишіть у зошити.

 

- Прочитайте самостійно правило в підручнику на с.120, 121.

 

6 завдання «Сніжні пари»

- Зараз попрацюйте в парах і виконайте завдання на листочках

 

1. Підкресли в тексті власні іменники (робота в парах)  («Сніжинки»)

Україна

Україна - це велика незалежна держава в Європі.

Своїми розмірами Україна більша за такі держави, як Англія, Австрія, Бельгія, Голландія, Данія, Португалія і Швейцарія разом узяті.

За чисельністю населення вона посідає п'яте місце в Європі після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції.

В Україні є гори Карпати, є й моря - Чорне й Азовське.

Київ - столиця України. Він розташований на берегах найбільшої в Україні річки - Дніпра. Це одне з найдавніших і найкрасивіших міст Європи.

Україна - твій рідний край, твоя земля, де ти народився і зростаєш.

 

2. Добери з довідки загальну назву для кожної групи власних назв і запиши (робота в парах) ( «Сніговики»)

Шевченко,     Франко,     Тичина,     Рильський,  Забашта -__________________

Сергіївна, Миколайович, Василівна, Іванович, Вікторівна -_________________

Сергій, Василь, Олена, Андрій, Семен, Марія, Пилип -  ___________________

Слова для довідки :  прізвища, імена, по батькові.

 

3. Добери з довідки загальну назву для кожної групи власних назв і запиши (робота в парах) ( «Снігурики»)

Київ,   Луганськ,   Херсон,   Полтава,   Ужгород, Львів -  ___________________

Веселка,  Рябуха,  Чорнушка,  Димок,  Пушок, Дружок -___________________

Тясмин, Дніпро, Десна, Либідь, Буг, Дунай - _________________________

Слова для довідки : клички тварин, міста, назви річок.

 

Фізкультхвилинка

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

 

7 завдання (диференційоване) . (взаємоперевірка)

«Сніжинки»  - Гра „ Зробимо гірлянду із власних і загальних іменників " (в групах, індивідуально)

Завдання: на партах на кольорових кружечках записані слова, потрібно скласти 2 гірлянди -  власні і загальні іменники

Чорне, море, вулиця,  Новгородська,  собака, Жучка, ім’я, Сергійко, місто, Миколаїв, село, Петрівка, країна, Україна

«Сніговики» - Гра «Снігові  ложки» (робота в групах)

Завдання: розкласти ложки з власними та загальними назвами у відповідні стаканчики.

Дніпро,   ріка,   вулиця,   Хрещатик,   гори,   Карпати,   прізвище, Шевченко, місто, Львів, село, Калинівка, кіт, Пушок.

«Снігурики» - Гра «Склади танграм» (робота в групах)

Завдання: на частинах танграма написані власні і загальні назви. Складіть 2 фігури з цих назв.

Іванівка, село, місто, Київ, прізвище, Дубовик, собака, Джек, киця, Кнопа, зайчик, Сірик, Квасоля, корова.

Перевірка.

8 завдання. Гра «Хто уважний».

Завдання. Списати текс, розкрити дужки. (взаємоперевірка), (слайд 6)

   Красиві наші (м М)іста . Славетні (л Л)ьвів, (х Х)арків, (о О)деса. На берегах

(д Д)Дніпра розкинулись (к К)иїв, (д Д)дніпропетровськ,

(з З)запоріжжя, (ч Ч)еркаси, (к К)анів. І все хочеться побачити, скрізь побувати.

 

VІ. Підсумок уроку.

1. Гра "Незакінчені речення".

На сьогоднішньому уроці я навчився...

Власні іменники потрібно писати...

Загальні іменники потрібно писати...

Найцікавішим завданням на уроці було...

3. Самооцінка

VІІ. Домашнє завдання .

Вправа 287. Вивчити правила с 120, 121. (слайд 7)

 

 

Додаткові вправи (якщо залишився час)

1.  Гра «Хто більше за 1 хвилину?»  (робота в групах) 

1-ша група записує назви міст; 

2-га група — назви рік; 

3-тя група — імена хлопчиків; 

4-та група — імена дівчаток. 

(виграє та група, яка за 1 хв написала найбільше слів)

2. Гра "Аукціон".

До поданих загальних назв дібрати іменники - власні назви.

Місто -

Річка -

Письменник -

Країна -

Ім’я  -