Тема. Іменники-синоніми, іменники-антоніми. Пряме і переносне значення іменників
Мета:
актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники,
пряме й переносне значення слів, вчити добирати іменники-синоніми й антоніми,
визначати пряме й переносне значення; використовувати у мовленні названі категорії іменників; вчити
робити морфологічний аналіз
іменників, розвивати й збагачувати мовлення дітей; виховувати любов до рідної
мови.
Обладнання: картки індивідуального
опитування, схема морфологічного розбору
іменника.
ХІД УРОКУ
І. Перевірка домашнього завдання
1. Робота із вправою 102
Один учень записує на дошці завдання 3.
Другий учень з місця пояснює
виконання завдання 102 (2).
—
Хто вивчив і хоче розповісти вірш Д. Білоуса?
2. Усна розповідь про іменник.
Учні аналізують і доповнюють
відповідь товариша.
3. Картки індивідуального опитування
Картка 1
Прочитай текст. Випиши
іменники, що вжиті в однині, в один стовпчик, а у множині — в другий.
ХМАРИНКИ, ХМАРИНКИ...
Хмаринки,
хмаринки, небес кораблі —
за ними я піснею лину.
Безсмертя достойний лиш той на землі,
хто любить свою Батьківщину.
Хто їй віддає свої дні молоді
і зве її сонцем, зорею,
хто з нею навік нерозривний в труді,
хто в горі і в радості з нею.
А вітер тополі на синьому тлі
хитає, і далі він лине.
Безсмертний, безсмертний лиш той на землі,
хто любить свою Батьківщину
Картка 2
Випиши іменники, що
вживаються лише в множині.
Автомобілі, граблі, валянки, вила, гирі, проводи,
ворота, шахи, чергові, цифри, вершки, сіялки, ножиці.
Картка З
Прочитай. Випиши в перший
стовпчик іменники жіночого роду, у другий — чоловічого, а у
третій — середнього.
Корабель летить над Тихим
океаном. Який вид! Горизонт у Землі яскраво-бордовий. Потім іде світло-блакитна
смужка, яка переходить в чорне небо. З'являється сонечко. Горизонт стає
жовтогарячим.
II. Актуалізація опорних знань та
мотивація навчання
— З'єднайте слова та їх пояснення (на дошці).
Синоніми слова,
що мають декілька значень
Антоніми
слова з різними коренями, але близькі за значенням
Багатозначні
слова слова, протилежні за значенням
— Наведіть приклади.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
—
Сьогодні поговоримо про іменники-синоніми, антоніми, багатозначні слова,
будемо вчитися визначати пряме й переносне значення іменників.
—
Первинне сприйняття та
усвідомлення нового матеріалу
1. Диференційована робота
Сильні учні самостійно опрацьовують вправу 105 (1,2), готуються до пресконференції.
Учні з недостатньою підготовкою опрацьовують
разом з учителем вправу 104, готують також питання до прес-конференції.
2.
Прес-конференція
Сильні учні займають місце біля дошки — вони
відповідають на питання.
Учні з недостатньою підготовкою — «журналісти»,
ставлять питання до вправи 105 і питання, приготовлені з учителем.
За підсумками прес-конференції учні самостійно
виконують завдання 105(3).
ІV. Закріплення
та систематизація знань
1. Колективне виконання вправи 106
2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
— Прочитайте завдання до
вправи 107.
— Складіть два речення із
словом орел у різних значеннях.
— Удома ви будете працювати
аналогічно.
3. Самостійне виконання вправи 103
Перевірка — фронтально.
V. Підсумок
уроку
— Розкажіть, з якими групами
іменників ми працювали.
—
Які слова називаються синонімами (антонімами, багатозначними)?
— А тепер поміркуйте, для чого
в мовленні потрібні ці слова.
Вислухавши версії дітей, зробити кінцевий
висновок за правилом на с. 51.
VІ. Домашнє
завдання